Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Skuteczne odchudzanie toruń sposoby na płaski brzuch zabiegi wyszczuplające
Sposoby na płaski brzuch – odchudzanie, ćwiczenia i lipomasaż
7 kwietnia, 2017
zawodowy dj dj łódź dj na uroczystości i zabawy
Impreza wszechczasów – zaproszenia, jadłospis i DJ
12 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zobowiązaniem rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do momentu ukończenia przez nie 18 lat, a w przypadku dzieci bardzo chorych przymus ów krótko mówiąc nie upływa właściwie nigdy. Do czasu, gdy dziecko wcale nie może zapewnić sobie normalnego bytu, więc dostarczyć sobie wszelakich potrzebnych środków do życia, to rzeczywiście rodzice koniecznie muszą realizować taki obowiązek. Jedynie w sytuacji, gdy „inwentarz” dziecka jest duży oraz może mu zapewnić niezbędne rzeczy, wtedy rodzice w zasadzie nie powinni płacić na nie alimentów. Niemożność dziecka do niezależnego zarabiania na siebie jest nadrzędnym argumentem wyrokowania poprzez sąd alimentów.

Naturalnie najpierw sprawa prezentuje się tak, iż jedno spośród rodziców idzie do jakiejś z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz pyta o pomoc przy składaniu pozwu o rozwód oraz o zastępowanie podczas rozpraw. Dopiero w następnej kolejności na konkretnego z byłych małżonków są nakładane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny następuje od czasu narodzin potomka aż do czasu, kiedy będzie ono miało możliwość funkcjonować na własną rękę. Uniezależnienie się nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz dostaniem dokumentu tożsamości. Tak naprawdę żaden regulamin nie określa jaka jest granica wieku, bowiem każdy przypadek musi być rozważony indywidualnie. Punktem odniesienia może być przyjście ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niewypłacania alimentów, bo był on przeświadczony, iż ukończenie przez syna 18 lat jest jednoznaczne z zarzuceniem ich spłacania. W trakcie dyskusji jasne staje się jednak, że niepełnoletnie dziecko kontynuuje naukę na studiach czy ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz przenigdy nie będzie miało możliwości się uniezależnić wskutek skomplikowanej choroby, np. fizycznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Istnieje co najmniej kilka okoliczności, jakie absolutnie nie zwalniają rodziców z obowiązku opłacania alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (czy zamążpójście) z równorzędną niemożliwością samodzielnego utrzymania się. Niewątpliwie na początku partnerzy razem współdziałają we wszystkich istotnych rzeczach, zatem jeśli którekolwiek z nich zarabia dużo i może współmałżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice nie są zobowiązani już finansować dziecka. Jeśli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwną – małżonek ogólnie rzecz ujmując nie jest w stanie dać materialnego wsparcia obojgu – wówczas rodzice mają obowiązek pomóc. Częstokroć rzecz jest jednak tak zawiła, iż usługa profesjonalnej kancelarii jest wręcz obowiązkowa.

Alimenty muszą pokrywać rodzice na własne kalekie dziecko, które absolutnie nie jest w stanie w pojedynkę na siebie zarabiać. Ma stopień niepełnosprawności albo niezdolność do pracy. I nie ma tutaj znaczenia argument zaprezentowanego stanu rzeczy, np. kiedy dziecko nadużywa napojów alkoholowych albo przyjmuje twarde narkotyki. Słowem, dziecko z trwałą niedyspozycją fizyczną bądź umysłową muszą utrzymywać oboje rodzice. Częstokroć do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy wcale nie zamierzają takiego dziecka utrzymywać oraz działają w taki sposób – oczywiście cynicznie – ażeby nie wypłacać alimentów oraz pozbyć się obowiązku.

Pełnoletnie dziecko musi odbierać alimenty również wówczas, kiedy ukończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie podjęło pracy i mówiąc w skrócie nie potrafi znaleźć pracy. Jeśli pragnie dostać alimenty od matki lub ojca, musi bezwzględnie udowodnić, że jego sytuacja materialna jest zła, m in. żyje w biedzie.

Alimenty bez wątpienia zyska każde dziecko, jakie uczy się, m in. w szkole ponadgimnazjalnej czy na uczelni wyższej. Tak naprawdę, póki dziecko uczy się jeszcze, matka i ojciec są zobowiązani płacić alimenty. Ustąpienie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – kiedy dziecko, mimo że zdobywa wykształcenie – może samo się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Matka i ojciec nie powinni spłacać alimentów wtedy, gdy dziecko posiada takie zarobki, iż jest w stanie uregulować wszystkie koszty utrzymania, np. opłacić mieszkanie, jedzenie, Internet i inne nieodzowne do odpowiedniego bytowania rzeczy. Zarobkiem nie musi być w owym przypadku jedynie zatrudnienie na cały etat, ale też renta rodzinna, stypendia osiągane na uniwersytecie lub dochody pozyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Często na skutek sporów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Dziecko zatrudnia jakiegoś z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, ponieważ posiada pracę w rozmiarze 1/5 etatu etatu i nie posiada praktycznie środków do normalnego funkcjonowania.

Płacenie alimentów kończy się w niektórych przypadkach przed osiągnięciem przez dziecko dorosłości, jednakże przytoczone sytuacje są niezmiernie rzadkie. Młody człowiek musi koniecznie ukończyć szkołę oraz nabyć zawód, i z jego pomocą będzie miało możliwość zagwarantować byt mówiąc w skrócie nie tylko sobie, ale również swojej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wielkość alimentów zależy od kilku podstawowych elementów: uzasadnionych potrzeb dziecka, alternatyw zarobkowych matki lub ojca, zdolności majątkowych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę samodzielne wysiłki rodzica w sprawie zapewnienia bytu dziecku.

Jeżeli zafascynował Cię ten tekst, zamierzasz dowiedzieć się o wiele więcej o poradach udzielanych przez adwokatów oraz pozostałych usługach świadczonych przez pełnomocników wejdź w odsyłacz obok – Kancelaria adwokacka Toruń – a z pewnością odnajdziesz rzeczywiście to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.