Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
19 kwietnia, 2017
zakręcarki zalkin maszyny zakręcające zakręcarki butelek
Nowoczesne maszyny zakręcające, czyli zakręcarki firmy Zalkin
22 kwietnia, 2017

Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

Co trzeba zrobić, by znów otrzymać alimenty?

W przypadku kiedy od plus minus pięciu miesięcy na rachunku w banku w ogóle nie pojawiły się alimenty na córkę, mamy szansę podjąć konkretne kroki, żeby je z powrotem otrzymać. Niestety wielekroć różnorakie sprawy innych ludzi odkrywają jak jest to długotrwałe i ile można równocześnie stracić nerwów. W sytuacji zatwierdzenia „układu” środki powinny zawsze wpływać systematycznie. Natomiast w wypadku orzeczenia sądu – zazwyczaj nie tak się to odbywa. Wkrótce po sprawie rozwodowej byli współmałżonkowie przeważnie nie zamierzają ze sobą się komunikować, oraz bywa także tak, że jedno zmienia mieszkanie, m. in. wyjeżdża z kraju. Odczuwają to bardzo oboje i niepełnoletnie dziecko, które musi koniecznie mieć umożliwione należyte warunki bytowania. Alimenty w ogóle nie są „wymysłem”, przy użyciu którego można zaspokajać prywatne zachcianki. Są pozostawione wyłącznie dla dziecka. Ono jest prawdziwym odbiorcą takich zasobów finansowych nawet w takich okolicznościach, jeżeli samodzielnie nimi nie dysponuje. Jakim sposobem poradzić sobie w przypadku, kiedy przez cztery miesiące nadeszło parę groszy z tytułu alimentów na niepełnoletnie dziecko?

W pierwszej kolejności musimy przedyskutować to z z dłużnikiem, nawet jeżeli jest to ogromnie uciążliwe. Wyklarowanie motywacji natychmiast daje okazję do wybrania dalszej strategii. Jeżeli to absolutnie nie pomaga, spotykamy się z agresją czy brakiem odpowiedzi, możemy wynająć biegłego adwokata, jaki zainteresuje się trapiącą nas kwestią z dbałością o wszystkie szczegóły. Musi to być zaufana osoba, zatem taka która będzie się często udzielać, będzie wspomagać na każdym kroku oraz wyklaruje wszelkie zawiłości prawne.

Pierwsza opcja – komornik

Mamy szansę otwarcie wyłonić komornika, u którego zostawimy pismo. Dobrze jest sugerować się położeniem kancelarii i liczbą interesantów, jakich komornik musi obsłużyć we własnym „okręgu”. O detale można zapytać swego prawnika, który zweryfikuje, które biura będą umiały owocnie przystąpić do zagarnięcia majątku… i są nieopodal wierzyciela. Trzeba napisać wszystkie dane, które posiadamy o ówczesnym małżonku – oznaczenia rachunków bankowych, numery tablic rejestracyjnych, akcje, adres zameldowania, dane firmy i informacje mówiące o stanie prywatnych nieruchomości. Inaczej mówiąc, jeśli wiemy, iż były partner posiada określony dorobek (nawet ten zajadle kamuflowany), wolno nam wszystko powiedzieć komornikowi.

Bezskuteczna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, iż bynajmniej nie posiadamy obecnie jakichkolwiek możności na odzyskanie pieniędzy. W sytuacji, gdy spełniamy kryteria dochodowe, możemy ubiegać się o środki finansowe z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nadaremna to inaczej nieotrzymanie alimentów na córkę przez okres dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą przedsięwzięte adekwatne działania wobec dłużnika. Najpierw wierzyciel zostanie poproszony na potrzeby sprostowania sprawy. Musi szczegółowo przedstawić swoją sytuację osobistą oraz materialną, przykładowo motywy niewysyłania alimentów. Dodatkowo będzie od niego żądane przedstawienie oświadczenia majątkowego.

W przypadku, gdy były partner nie posiada zatrudnienia albo nieskutecznie szuka miejsca pracy, musi wpisać się jako niezatrudniony w Urzędzie Pracy. Musi także zaakceptować ofertę pracy, bo w przeciwnym przypadku będzie uznany za „migającego się od zobowiązania alimentacyjnego”. W przypadku kiedy zarządza firmą, jaka „nie zarabia na siebie”, również musi zapisać się w urzędzie, jednakże w takim przypadku jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były partner wdraża wszelkie powyższe czynności (mianowicie „kooperuje”), w zasadzie nie można zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, jeśli alimentów stale nie ma. Właściwe procedury wdraża się wtedy, kiedy poprzez ubiegłe pół roku nie wypłacił on więcej niżeli 50 procent alimentów.

Kiedy dłużnik zaczyna być ścigany za niepłacenie alimentów?

Jeśli dłużnik ustawicznie uchyla się od wyrównywania alimentów na niepełnoletnie dziecko, ostatecznie jest dłużnikiem ściganym przez prawo. W takiej sytuacji powinniśmy dostarczyć formularz o poszukiwanie za przekroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tutaj zwyczajnie o „długotrwałą niealimentację”, to znaczy takie sytuacje życiowe, w których były partner zupełnie nie planuje wypłacać, alimentów, bo „nie” oraz nie ma jednocześnie żadnych rzeczowych motywów (szczegóły musi koniecznie przedstawić nam nasz prawnik). Dodatkowo można wysłać formularz do starosty, aby zarekwirowano prawo jazdy takiemu „osobnikowi” oraz wprowadzono go do biura informacji gospodarczej. Nie będzie miał opcji zaciągnąć żadnego pożyczki z banku, oprócz popularnych szybkich pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeżeli dowiedzieliśmy się, że były partner naprawdę posiadał kapitał, jednak ofiarował go jakiemukolwiek członkowi rodziny, w takich okolicznościach mamy możliwość wysłać należny pozew: skargę pauliańską (o której traktuje kodeks cywilny) albo powiadomienie o popełnieniu oszustwa, jakie ma na celu hamować zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Powinniśmy także postulować o „alimenty od rodziców byłego męża”, jeśli on nie jest ani trochę w stanie ich uiszczać.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej, kliknij w link po prawej stronie – Prawnik Toruń

Komentarze są wyłączone.