Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED i telebimy – zachwyć odbiorców
Grudzień 18, 2017
Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – poczuj się jak w grze FPS
Styczeń 4, 2018
Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zakup domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po czasie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami sprawdzamy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu odszukać tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 65 m² będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej cichego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja zakupu nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi odczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Zabytkowe, domy mają swój urok i klimatyczne wnętrze. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest ważne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim wypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza rzecz do sprawdzenia. Priorytetowo należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeczytanie papierów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Domy na sprzedaż —> http://panorama-nieruchomosci.net/domy-na-sprzedaz-brzozowka/

Komentarze są wyłączone.